تبلیغات
فرهنگ اسلامی - مطالب آبان 1390
از راه علم

مشکل کار ما

تاریخ:پنجشنبه 26 آبان 1390-20:01

همچنین یاد کنیم از مرحوم آقاى نجومى (رضوان اللَّه علیه)؛ عالم، فاضل، درس‌خوانده، زحمت‌کشیده، در عین حال یک قله‌ى هنرى و حقیقتاً یک هنرمند. بعد از انقلاب، قبل از دوره‌ى ریاست جمهورى، من یکى از سفرهائى که به کرمانشاه آمدم، منزل ایشان رفتم و کارهاى هنرى‌اش را از نزدیک دیدم. بعد هم پس از رحلت امام، ایشان یکى از کارهایش را براى من فرستاده بود. من از ایشان درخواست کردم که این حدیث شریف را: «من نصب نفسه للنّاس اماما فلیبدأ بتعلیم نفسه قبل تعلیم غیره»(نهج البلاغه/ حکمت 73) براى من بنویسید تا جلوى چشم من باشد؛ فراموش نکنیم وظیفه‌ى تعلیم خودمان را. ایشان با یک خط بسیار زیبائى نوشتند، من هم تابلو کردم و توى اتاق جلوى چشم من است. «من نصب نفسه للنّاس اماما فلیبدأ بتعلیم نفسه قبل تعلیم غیره»؛ اگر این تعلیم انجام گرفت، تعلیم غیر، آسان خواهد شد؛ مشکل کار ما این است.

 عزیزان من! برادران من! فرزندان من! جوانان! طلاب دختر و پسر! اگر میخواهید مثل بوته‌ى گلى عطر شما فضا را معطر کند، اگر میخواهید معنویت مثل چشمه‌اى از شما سرازیر شود و بدون اجبار، بدون اکراه، تشنگان بنوشند و به سوى آن بشتابند، راهش این است: «فلیبدأ بتعلیم نفسه».

بیانات امام خامنه ای در جمع روحانیون شیعه و اهل سنت کرمانشاه

 

 

 

 نوع مطلب : اخلاق 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

شناخت منِ اسلامى (جستاری از شهید مطهری راجع به بیداری اسلامی)

تاریخ:شنبه 21 آبان 1390-16:42

این حقیقت را باور كنید: غرب فقط از یك چیز مى‏ترسد و آن بیدارى شرق اسلامى است، این كه شرق اسلامى به خود بیاید، بیدار شود و منِ اسلامى خودش (منِ مسلمان) را كشف كند. اگر كشف كند كه در درون من غیر از منِ حسن پسر حسین، غیر از منِ بازارى، غیر از من كارگر، غیر از من مهندس، غیر از من پزشك، غیر از من دانشجو یك منِ دیگر نهفته است: منِ مسلمان، كه همین طور كه در من نهفته است در رفیق من نهفته است، در آن برادر دیگر و در آن خواهر و در همه مسلمانان نهفته و این معنى همه را در بر گرفته است و همه ما یك من هستیم:

مسلمان، اگر ملل اسلامى این من را در خودشان كشف كنند و آن را به دست آورند و به او اعتقاد و ایمان پیدا كنند بمب اتم هم از عهده آنها برنمى‏آید. و ما باید كوشش خودمان را بیشتر در همین راه به خرج بدهیم. واقعا ما این منِ خود، من اسلامى‏ خودمان را كشف كنیم، چگونه كشف كنیم؟ یكى این كه با تاریخ خودمان آشنا شویم. دیگر این كه با ایدئولوژى خودمان اسلام آشنا شویم.

مجموعه‏آثاراستادشهیدمطهرى، ج‏24 ، صفحه 220نوع مطلب : بیداری اسلامی 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

زندگی اعتقادی(گزارشی از ترک های پردسر طالقان)

تاریخ:یکشنبه 1 آبان 1390-23:49

اول. اینکه عنوان این گزارش را «زندگی اعتقادی» گذاشتم از این جهت بود که در بازدید از این گروه مردم، به سبک زندگی ای دست یافته شد که تمام آن برخواسته از اعتقادات و باورهای آنان می باشد؛ تا آنجا که برای عمل به معتقدات خود دو(2) بار مهاجرت(از تبریز به شمال و از شمال به طالقان) کرده تا  اینکه به اینجا رسیدند. در اینجا نیز برای اینکه بمانند شده است که زمینی را سه(3) بار از صاحب آن خریداری کرده باشند. شاید بگویی که پول دارند(پولدارند) که راست گفتی اما برای پول حاضر به فروختن اسب سیصد (300) ملیونی خود به یک(1) ملیارد نمی شوند!!!


ادامه مطلب

دنبالک ها: روستای ایستا 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات()