تبلیغات
فرهنگ اسلامی - مطالب مهر 1392
از راه علم

در حاشیه امر به معروف و نهی از منکر(علل بر زمین ماندن)

تاریخ:دوشنبه 1 مهر 1392-20:23

1. این مسئله، مسئله اول نظام نمی باشد.

 شاخصه مسئله اول بودن چیزی در نظام این است که در اطراف و حواشی آن مسئله، اتفافات زیادی از صحبت ها و همایش ها گرفته، تا تدابیر اجرایی صورت می گیرد. برای مثال مسئله محرومین مسئله اول نظام در ابتدای انقلاب - با توجه به اهداف و شعارهای انقلاب- بوده است، لذا کمیته امداد امام خمینی در کمتر از یکماه بعد از انقلاب(14 اسفند) تشکیل می شود.

2. امر به معروف و نهی از منکر نیازمند یک نهاد متولی، می باشد.

 البته در این زمینه نهادهای مردمی جایگاه مهم خود را خواهند داشت. به عبارتی این مسئله یک کار حکومتی- مردمی می باشد. نه مانند الان که نه حکومتی است و نه مردمی(در این زمنیه تنها ستادی به نام ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر داریم که همانطور که از اسم آن پیداست، ستاد می باشد و کار صفی نمی کند؛ پ.ن: مراجعه به تفاوت صف و ستاد).بازهم برای مثال همانطور که ما در زمینه خدمت رسانی به محرومین یک نهاد حکومتی(کمیته امداد) داریم اما در سطح هر شهری، خیریه های مردمی زیادی نیز وجود دارد.

3. توجه به هر دو بعد این مسئله یعنی امر به معروف و نهی از منکر نمی شود.

 امر به معروف قبل از مواجهه با منکر است، چرا که اگر منکری اتفاق بیافتد، باید از آن نهی کرد. لذا امر به معروف ناظر به جنبه فرهنگ ساز(قبل از مواجهه با مسئله) دین است و نهی از منکر ناظر به جنبه نظارتی(بعد از مواجهه با مسئله)  دین می باشد. لذا برای عمل صحیح به این مسئله باید نهادها فرهنگ ساز و نهادهای نظارتی در جامعه فعال بشود. نهادهای فرهنگ ساز در ایران مانند آموزش و پرورش و دانشگاهها، و حتی حوزه های علمیه دغدغه هایی غیر از دغدغه های انقلاب دارند(برای تایید این حرف کافی است بررسی شود، به چه تعداد از مسائل اساسی و اولی نظام در این نهادها پرداخته می شود. برای نمونه چقدر در آموزش و پرورش راجع به بحث ولایت فقیه حرف زده می شود، ...) و نهادها نظارتی در حوزه فرهنگ نیز چندان قوت و قدرتی ندارند(به این علت که از جانب نهادهای فرهنگ ساز پشتیبانی نمی شوند). 
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات()